Music: The Lost Tribe offers West African fusion Fri., Sept. 28

The Lost Tribe, led by percussionist Jocelyn Pleasant, plays Best Video Performance Space on Friday, Sept. 28. The music starts at 8 PM and the cover is $10.

Based in Middletown, CT, this high energy band performs music rooted in West African tradition, while incorporating funk, reggae, jazz and other styles.

Organized by percussionist Jocelyn Pleasant, the group includes Seny Tatchol Camara, Matt Belliveau, Joel Hewitt, Nathan Davis, Karim Rome, and Richard III McGhee.

Jocelyn Pleasant is a percussionist and educator from Bloomfield, CT. She received her first formal training from the Hartt School Community Division in classical percussion at age 10. In addition, she studied African percussion and jazz drum set the Artists Collective, Jackie and Dollie McLean’s community arts center in Hartford, CT. Some of her teachers at the Collective included Alan Palmer, Raymond Williams, and Steve Davis. Both institutions afforded Jocelyn the opportunity to perform throughout New England.

Jocelyn continued her music studies at the George Washington University in Washington DC, as a Presidential Arts Scholar and American Studies major. Her primary teachers were Ricky Loza and Alejandro Lucini, with whom she studied Latin (Afro-Cuban and Brazilian) drums and percussion.

Jocelyn now resides in Middletown, CT and teaches and plays in a variety of genres and settings. She is currently on staff at the Greater Hartford Academy of the Arts and teaches a residency program at Goodwin College Early Childhood Learning Center as a teaching artist for Backbeat City Performing Arts. She has also been on staff at the Artists Collective and Green Street Arts Center.

Her performance credits on drum set and percussion include working with such artists as Jay Hoggard, Steve Davis, Warren Byrd, Phil Bowler, Kim Clarke, Paul Brown, Nat Reeves, Shawnn Monteiro, Sumi Tonooka and many others.

Besides The Lost Tribe, she currently co-leads a jazz band, Medusa, with tap dancer Corey Hutchins. She is also the percussionist for reggae band Black Rock Social, the R&B/funk/soul band Snooty Garland, and drummer for Orice Jenkins and Ed Byrne’s Latin Jazz Evolution.

UPCOMING EVENTS (Music events start at 8 PM unless otherwise noted; screenings start at 7 PM unless otherwise noted):

• Thursday, Sept. 20. GARAGE ROCK: THE 509ERS

• Friday, Sept. 21. JAZZ: JAZZPHORIA (HAMDEN HIGH SCHOOL JAZZ COMBO)

• Saturday, Sept. 22. SINGER-SONGWRITER: ANNE MARIE MENTA BAND

• Monday, Sept. 24, 7:30 PM. REMEMBERED IN THEIR OWN WORDS: A MEMORIAL READING FOR DONALD HALL & JANE KENYON​

• Tuesday, Sept. 25. FILM SCREENING: NH DOCS—THE NEW HAVEN DOCUMENTARY FILM FESTIVAL & BVFCC PRESENT “FAMILY MEAL” with director JAMES O’CONNOR

• Wednesday, Sept. 26, 7:30 PM. BLUEGRASS: COURTNEY HARTMAN & TAYLOR ASHTON (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Thursday, Sept. 27, 7 PM. INDIE ROCK: PLANET WHAT (TULSA, OK), VIET RAHM (CHICAGO), DR. MARTINO, COMMERCIAL INTERRUPTION

• Friday, Sept. 28. AFRO-FUNK FUSION: THE LOST TRIBE

• Saturday, Sept. 29. JUG BAND MUSIC: WASHBOARD SLIM & THE BLUE LIGHTS

• Sunday, Sept. 30, 2 PM. FILM SCREENING: PROF. MARK SCHENKER PRESENTS “REAR WINDOW”

• Tuesday, Oct. 2, 7 PM. LITERARY READING: ALICE MATTISON, SANDI KAHN SHELTON

• Wednesday, Oct. 3, 7:30 PM. ROCK ‘N’ ROLL: THE RIGHT OFFS; JAMES DARLING & THE NUCLEAR HEARTBREAK

• Thursday, Oct. 4. INDIE AMERICANA: TINY OCEAN

• Friday, Oct. 5. JAZZ: BADSLAX

• Monday, Oct. 8, 7:30 PM. TRIVIA 237—A BEST VIDEO MONTHLY TRIVIA NIGHT

• Tuesday, Oct. 9. BLUEGRASS: THE ELM CITY RAMBLERS

• Wednesday, Oct. 10, 7 PM. SECOND WEDNESDAY OPEN MIC

• Thursday, Oct. 11. SINGER-SONGWRITER: DAVID BROOKS

• Friday, Oct. 12. DEEP HAMDEN FESTIVAL: GOODNIGHT BLUE MOON, JUNEBUG SADDLE

• Saturday, Oct. 13. DEEP HAMDEN FESTIVAL: ALLEN LOWE—A LOVE SUPINE (with ADAM MATLOCK, BENJAMIN SMITH, ESDRAS LUBIN, JEFF CEDRONE, BOB GORRY)

• Sunday, Oct. 14. DEEP HAMDEN FESTIVAL: BRIAN JARAWA GRAY, LITTLE SILVER

• Tuesday, Oct. 16, 8 PM. COMEDY: REEL LIFE—A STAND-UP SHOW with HOST KENDRA DAWSEY

• Wednesday. Oct. 17. ELM CITY NOISE FEST: performers TBA

• Thursday, Oct. 18. JAZZ: NICK DI MARIA QUARTET presents MR. MILLENNIAL’S REVENGE

• Friday, Oct. 19, 7:30 PM. BLUEGRASS: MISSY RAINES & THE NEW HIP (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Wednesday, Oct. 24, 7:30. ROCK/PSYCHEDELIC: PHEOBE, SAP, THE LOST WEEKEND

• Thursday, Oct. 25. SOLO GUITAR: GLENN ROTH; SINGER-SONGWRITER: FRANK CRITELLI

• Friday, Oct. 26, 7 PM. ANNUAL HALLOWEEN SPECIAL: LIGHT UPON BLIGHT ENSEMBLE scores HORROR FILM

• Sunday, Oct. 28, 1 PM. PROF. MARK SCHENKER: HOW TO READ A FILM—A QUARTET OF NOIR (“THE KILLERS,” 1946)

• Sunday, Oct. 28, 7:30 PM. INDIE SINGER-SONGWRITER: FUST, KATH BLOOM

• Thursday, Nov. 1. SINGER-SONGWRITERS: PONYBIRD, MEGGIE CZEPIEL, RAQUEL VIDAL, MELISSA TALHEM

• Friday, Nov. 2. INDIE ROCK: LYS GUILLORN & HER BAND, ELISA FLYNN

• Saturday, Nov. 3, 7 PM. AMERICANA: TANNERSVILLE

• Sunday, Nov. 4, 1 PM. PROF. MARK SCHENKER: HOW TO READ A FILM—A QUARTET OF NOIR (“OUT OF THE PAST,” 1947)

• Sunday, Nov. 4, 5-8 PM. GUITARTOWNCT MONTHLY SUNDAY BLUEGRASS JAM

• Monday, Nov. 5, 7:30 PM. TRIVIA 237—A BEST VIDEO MONTHLY TRIVIA NIGHT

• Wednesday, Nov. 7. IMPROVISATION: WEST STREET TRIO, FUCHSPRELLEN

• Thursday, Nov. 8. CLASSICAL GUITAR: MAX STEINHOFF

• Friday, Nov. 9, 7:30 PM. BLUEGRASS: KENNY & AMANDA SMITH (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Sunday, Nov. 11, 1 PM. PROF. MARK SCHENKER: HOW TO READ A FILM—A QUARTET OF NOIR (“THE THIRD MAN,” 1949)

• Monday, Nov. 12. FILM SCREENING: NH DOCS—THE NEW HAVEN DOCUMENTARY FILM FESTIVAL & BVFCC PRESENT “PLAYING SOLDIER” with director ED GENDRON

• Tuesday, Nov. 13, 7 PM. FILM SCREENING: “REGARDING GRAVITY” (PRESENTED & WITH MUSIC BY SHAWN PERSINGER)

• Saturday, Nov. 10. BLUEGRASS: GEORGIA RAE, THE ANGRY O’HARAS

• Wednesday, Nov. 14, 7 PM. SECOND WEDNESDAY OPEN MIC

• Thursday, Nov. 15. ROCK/PUNK/ROOTS: THE CHRISTIAN MARRONE TRIO

• Friday, Nov. 16. BLUES/ROCK ‘N’ ROLL: JOE MILLER & THE HIPSHAKERS

• Saturday, Nov. 17, 9 AM-10 PM. BVFCC ANNIVERSARY OPEN HOUSE CELEBRATION & FUNDRAISING EXTRAVAGANZA

• Sunday, Nov. 18, 1 PM. PROF. MARK SCHENKER: HOW TO READ A FILM—A QUARTET OF NOIR (“A TOUCH OF EVIL,” 1958)

• Tuesday, Nov. 20, 8 PM. COMEDY: REEL LIFE—A STAND-UP SHOW with HOST KENDRA DAWSEY

• Friday, Nov. 23, 7:30 PM. BLUEGRASS: DAVID PETERSON (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Saturday, Nov. 24. JAZZ: JEFF FULLER & FRIENDS CD RELEASE PARTY

• Wednesday, Nov. 28. INDIE FOLK: CLARA ENGEL; ART SONG: AN HISTORIC

• Saturday, Dec. 1. BLUES/JUG BAND MUSIC: WASHBOARD SLIM & THE BLUE LIGHTS

• Monday, Dec. 3, 7:30 PM. TRIVIA 237—A BEST VIDEO MONTHLY TRIVIA NIGHT

• Wednesday, Dec. 5. BLUES: CODA BLUE

• Thursday, Dec. 6, 7:30 PM. SONGWRITERS IN THE ROUND: FRANK CRITELLI, RICHARD NEAL, BOB CSUGIE, MARK MIRANDO

• Friday, Dec. 7, 7:30 PM. BLUEGRASS: HONEY DEWDROPS (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Saturday, Dec. 8. INDIE ROCK: AUDIO JANE, THE SAWTELLES

• Wednesday, Dec. 12, 7 PM. SECOND WEDNESDAY OPEN MIC

• Friday, Dec. 14. BRAZILIAN JAZZ: SAMBELEZA

• Monday, Dec. 17. ONE MAN SHOW: SAL ANNUNZIATO—PART OF THE FAMILY: A MOB CHILDHOOD

• Tuesday, Dec. 18, 8 PM. COMEDY: REEL LIFE—A STAND-UP SHOW with HOST KENDRA DAWSEY

• Friday, Dec. 21, 7:30 PM. ROCK ‘N’ ROLL CHRISTMAS SHOW: DUST HAT, BRONSON ROCK

• Sat., Jan. 5, 7:30 PM. BLUEGRASS: NATA SABAT/MARK KILIANSKI DUO; DAVID SASSO/KAT WALLACE DUO (A GUITARTOWNCT CONCERT)

• Friday, Jan. 11. SINGER-SONGWRITERS: ANNE MARIE MENTA, SHELLYE VALAUSKAS, LYS GUILLORN